Wycieczka rowerowa do Nawcza

              Dnia 19 czerwca   odbyła się wycieczka rowerowa klasy  5a, 5b i 6b.   Trasa LINIA-KĘTRZYNO-NAWCZ-LINIA wiodła mało uczęszczanymi drogami polnymi. Łącznie pokonaliśmy 18 kilometrów.
            Podziwiając przyrodę dotarliśmy do miejsca pamięci narodowej - cmentarza ofiar „Marszu Śmierci” więźniów Stutthof, gdzie zapaliliśmy znicz i odmówiliśmy modlitwę. Następnie nawiedziliśmy Kościół – Pomnik w Nawczu, który został zbudowany na fundamentach jednego z byłych baraków ewakuacyjnych obozu koncentracyjnego Stutthof. Kościół – Pomnik poświęcony jest wszystkim więźniom, którzy przeżyli gehennę obozową oraz tym, którzy zostali zamęczeni. W kościele podziwialiśmy piękne stacje drogi krzyżowej i główny ołtarz z elementami charakterystycznymi dla więźniów Stutthofu (Chrystus z wyrwanym sercem, jak wyrwani byli więźniowie Marszu Śmierci z rodzin i rozrzuceni po kaszubskiej ziemi, stacje drogi krzyżowej jednoczące ze sobą tragedię więźniów Marszu Śmierci i dzieła Zbawienia).
             Po chwili zadumy i refleksji przyszedł czas na wspólne grillowanie i grę w piłkę na placu przy świetlicy wiejskiej w Nawczu. Nad grillem czuwały mamy naszych uczniów: pani  Garska, pani Kierznikowicz i pani Stenka, a na trasie nad bezpieczeństwem czuwała pani Olszewska – jeszcze raz serdecznie paniom dziękujemy. Wycieczkę rowerową uważamy za udaną.

 

Ważne: Użytkowanie tej strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Polityka Prywatności