Szkoła w Lini pamięta

            W dniach 24-28 października br. społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lini wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła pamiętaNaszym celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach wolności, szczególnie związanych z historią Lini i Pomorza.

W ramach akcji Szkoła pamięta przeprowadzono następujące działania:
  • oddziały przedszkolne (Rybki, Misie, Liski) –obrazek, kolorowanka, gazetka ścienna -  Pamiętamy;
  • oddziały 0, kl. I – III - zbiórka zniczy – Znicz dla mojego bohatera
  • kl. IV – wykonanie prac plastycznych nt. współczesnych obyczajów związanych z wspomnieniem zmarłych;
  • kl. V – VI -  pogadanki i filmy na temat ważnych wydarzeń - zgłębienie historii obozu koncentracyjnego Stutthof, Marszu Ofiar Stutthofu, cmentarza w Nawczu, miejsc upamiętniających martyrologię Kaszubów;
  • kl. VII - posprzątanie bezimiennych i opuszczonych mogił na cmentarzu parafialnym w Lini;
  • kl. VIII - zapalenie zniczy pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów walczących o pokój oraz na grobach: więźniów obozu Stutthof i Dachau, nauczycieli i pracowników naszej szkoły, bezimiennych.
Kulminacja powyższych aktywności przypadła na 28 października br. – ostatni piątek przed 1 listopada. W tym dniu najstarsi uczniowie naszej szkoły zapalili znicze  w miejscach związanych z wydarzeniami z historii lokalnej, a także na grobach osób zasłużonych dla naszej społeczności.

Inicjatywy podjęte przez uczniów i nauczycieli miały na celu upamiętnienie ważnych postaci oraz wydarzeń historycznych. W ciągu minionego tygodnia wspominaliśmy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.
 
Zachęcamy  do obejrzenia zdjęć obrazujących nasze działania.


Ważne: Użytkowanie tej strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Polityka Prywatności